Plavání kojenců a dětí

makáme na novém obsahu 🙂

Termíny kurzů 2024/2025 :

(pro vaničkové děti a děti, kterým bude v průběhu „rozjetých“ kurzů 6 měsíců, otevíráme průběžně zkrácené kurzy)

  1. podzimní kurz / 2.9. 2024- 15.12.2023 – cca 15 lekcí
  2. zimní kurz / 6.1.2024 – 31.3.2024 – cca 10 lekcí
  3. jarní kurz / 8.4.2024 – 30.6.2024 – cca 12 lekcí

zatím si můžete přečíst nejčastější mýty o plavání:

Mýtus 1. Děti se nachladnou a častěji stůňou.

Vaničkování probíhá ve speciální vaně, která má teplotu vody 37-38°C a je napouštěna vodou z vodovodního řádu. Voda tedy není nijak upravována chemicky. V kojeneckém bazéně se voda pohybuje 30-32°C (jeden z důvodů, proč se dětem mladším 1 roku nedoporučuje, a často ani neumožňuje, navštěvovat veřejné bazény, kde se teplota vody pohybuje kolem 26°C.

Ve vodě děti musí přetlačovat už jen svým dýcháním odpor vody. Při této činnost (jen samotný pobyt ve vodním prostředí) se posiluje hrudník, roztahují plíce, činnost má rehabilitační účinky. Bazén je celkově velmi vlhké prostředí, bezprašné.  Dokonce existují studie, které prokazují, že dětem trpícím astma, pomáhá pobyt ve vodním prostředí.

Mýtus 2. Voda je špinavá, protože do ní malé děti čurají.

Deset vyčuraných miminek nadělá ve vodě menší škodu než jeden neosprchovaný dospělý!!!

Proč je důležité, aby se návštěvník před vstupem do bazénu osprchoval? Co se děje s vodou, když se neosprchuje? Jaké to má následky pro ostatní návštěvníky a jaké pro majitele bazénu?

Pokud si někdo na tuto otázku neumí odpovědět sám, tak je to nejen smutné, ale museli bychom toho člověk označit názvem nějakého zvířete…domyslíte jistě sami.

 Člověk by se před vstupem do bazénu měl osprchovat právě proto, aby veškerou nečistotu ze sebe smyl dřív, než ji odnese do samotného bazénu. Kdyby se všichni návštěvníci omývali až bazénovou vodou, nepostačila by žádná filtrace a doplňující technologie, která by byla schopná takové množství nečistot a bakterií zlikvidovat.

Často slýcháme „sprchovala jsem se doma ráno“ – vážená maminko, to je hezké, ale tělo produkuje (nejen) pot celých 24 hodin denně, choulostivé oblasti, které se hemží po celý den bakteriemi (např. e-coli) je nutné umýt, než do bazénu vstoupím, a proto je NUTNÉ sprchovat se BEZ plavek. Důkladně omyji také své dítko, především v choulostivých partiích (stejně jako sebe). K dispozici máme hygienická antialergenní mýdla, prosíme, používejte je.

Mýtus 3. Plavání způsobuje záněty středního ucha

Záněty mívají ty děti, které jsou k tomu náchylné, jenže je otázka, zda by je neměly i bez plavání. Voda sice do uší vniká, ale bakterie se v udržovaném prostředí ve vodě téměř nevyskytují, chlor je hned zahubí. Po plavání vysušit zevní zvukovod (buničinovým čtvercem, rohem látkové pleny) a hlavně nespěchat hned ven na chladný vzduch. V chladnějším období by se děti měly aklimatizovat alespoň 15 minut. V případě vaničkování se teplota přizpůsobuje zvyklostem dítěte, nicméně během lekcí se postupně snižuje a ve spolupráci s rodiči doma, se snaží docílit teploty 32°C, tato teplota je také v kojeneckém bazénu. Záněty středouší nejsou spojené s potápěním do vody. Zánět středního ucha tvoří bakterie, která je v oušku.

Ouška pod vodou vadí? Proč by mělo…? Dítě se ve vodě vyvíjí celých 9 měsíců. Sacím reflexem, se voda pohybem sanice a kůstek ve středním uchu dostane přirozeně ven. My jen otíráme zevní oblast ucha.

Rada nad zlato:

Jaké plavky?

Z našich zkušeností (aplikované i na vlastních dětech) musíme doporučit neoprénové plavky. S dětmi nějakou dobu rostou, udržují teplotu. V případě správné velikosti nepropustí do bazénu ani větší nehodu, neboť stehna a břicho jsou pevně obepnuty. Zároveň se příliš „nenacucají“ vodou a tím nemění těžiště těla, na rozdíl od plenkových jednorázových plavek. Ty naopak, i s ohledem na jednorázové použití (neekologické) neporučujeme vůbec.

Z nejčastějších dotazů:

Proč nemáte teplejší vodu?

Jednak je teplota vody daná vyhláškou a jednak čím teplejší voda, tím se hůře udržuje čistá. Bakterie milují teplo. V teplé vodě se bakterie množí – vířivka je semeniště veškerých možných druhů bakterií.  Rozhodně tedy do těchto prostor nedoporučujeme brát malé děti nebo dokonce miminka.